Czy plastry są skuteczne?

Witam. Mam 23 lata, od dwoch lat stosuję hormonalną antykoncepcję. Początkowo były to tabletki, lecz od trzech tygodni zaczęłam stosować plastry. Tę meteodę wybrałam, ponieważ wydała mi się wygodniejszą od codzienej tabletki. Ponieważ moja pani doktor, która przepisała mi receptę na owe plastry nie była skora do udzielenia mi odpowiedzi na wszystkie moje pytania, zwracam się z taką prośbą do Państwa. Po pierwsze intereuje mnie, czy plastry dają taką samą skuteczną ochronę przed ciążą jak tabletki antykoncepcyjne? Czy podczas stosowania plastrów, mogę swobodnie przyjmować inne leki? Stosuję lek na ciężkość nóg. Dodatkowo dość często miewam migreny, więc przyjmuję srodki przeciwbólowe. Następne moje pytanie brzmi, czy jeśli podczas przyklejania plasterka niechcący dotknie się palcami części klejącej, plaster może mieć zmniejszoną skuteczność? Bardzo proszę o odpowiedź na zadane przeze mnie pytania i z góry dziekuję. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli potrzebuje Pani informacji dotyczących jakiegokolwiek leku (czy to przeciwbólowego, czy to środka antykoncepcyjnego), to warto zawsze sięgnąć do ulotki dołączonej do opakowania. Można także wpisać w wyszukiwarce internetowej nazwę konkretnego preparatu - często producent leku ma stronę internetową, na której zamieszcza dane dotyczące swojego produktu. Jest to najbardziej wiarygodna informacja - producent odpowiada za informacje zawarte na swojej stronie.

Plastry mają taką samą skuteczność, jak tabletki, a nawet większą (bo odpada czynnik pominięcia tabletki).

W kwestii stosowania innych leków wraz z plastrami jest podobnie, jak w przypadku tabletek - możliwe są interakcje z niektórymi lekami (antybiotyki, leki przeciwgrzybicze), dane na ten temat zamieszczone są na ulotce plastrów.

Dotknięcie plastra nie zmniejszy jego skuteczności.

Pisze Pani o migrenach - migreny bywają skutkiem ubocznym antykoncepcji hormonalnej. Podobnie jest z ciężkością i obrzękami nóg.

Pozdrawiam!