Czy płukanie gardła wodą z solą pomaga pozbyć się zalegającej w gardle flegmy?

Dzień dobry mam 38 lat Od dwóch tygodni mam poważny problem aby odchrząknąć zalegająca w gardle flegme. Jest to bardzo denerwujące gdyż ciagle chrząkam pokasłuje a flegma pozostaje na swoim miejscu. Nie wiem co mam z tym zrobić. Probowałam już rożnych sposobow ale okazaly się nieskuteczne. Chciałabym się spytac czy to prawda że płukanie gardła wodą z solą pomaga pozbyć się zalegającej w gardle flegmy? Prosze o pomoc nie wytrzymuje mam dość wielka gula flegmy w gardle ;( Ani to połknąć ani odchrząknąć.. Nie da się tak żyć. Bardzo proszę o jakaś konkretną rade. Z góry serdecznie dziekuje i pozdrawiam Zuzanna

Aleksander Ropielewski

Nie pomaga,natomiast pomocne mogą być inhalacje. W domowych warunkachnależy stanąć nad garnikiem z gotującą się osoloną wodą i wdychać wilgotne powietrze.

Magdalena Mroczek

Witam,

Płukanie gardła wodą z solą nie zmniejsza stanu zapalnego, nie działa bakteriobójczo oraz nie zmniejsza obrzęku. Może za to podrażniać gardło. Gdyby roztwór wody z solą był zimny, wtedy mogłoby to prowadzić do skurczu naczyń i zmniejszenia obrzęku. Soł nie łagodzi bólu.

Warte polecenia są za to inhalacje. Polecane są na przeziębienie i katar i łatwe w przygotowaniu. Wsypuje się do miski łyżkę soli, zalewa gorącą wodą i wdycha pod przykryciem z ręcznika nie dłużej niż 10-15 min. lub do ostygnięcia wody. Inhalacja rozrzedza wydzielinę z błon śluzowych, można ją stosować również profilaktycznie. W przypadku przeziębienia stosuje sieją kilka razy dziennie. Nie należy używać zbyt dużej ilości soli, bo w takim przypadku może to podrażnić śluzówki nosa. Można również stosować inhalację np. z olejkiem z sosny.

Gardło przy przeziębieniu płukać można odkażającymi płynami. Należy do nich, np. Tantum verde oraz łagodzący i powlekający błony śluzowe napar z siemienia lnianego. Inne działające odkażająco napary z ziół to napary z: szałwii, tymianku, rumianku i mięty pieprzowej. W leczeniu zapalenia gardła dobrze jest także spróbować leków z ibuprofenem, o działaniu przeciwzapalnym.

W Pani przypadku problemem jest zalegająca flegma, która daje większe dolegliwości niż ból. Dlatego polecane są w takich dolegliwościach inhalacje z wody z solą, które rozrzedzą wydzielinę i ułatwią jej odkrztuszanie. Trzeba tylko pamiętać, żeby nie używać zbyt dużo soli, co mogłoby podrażniać błony śluzowe.