Czy po 30-dniowym leczeniu mogłam się uzależnić?

Chcę krótko opisać swoją historię. Przed miesiącem miałam problem z nerwami po śmierci znajomej. Poszłam do internisty (mieszkam w Stanach), a ten bez zastanowienia wypisał mi lek z grupy benzodiazepin w dawce 2 razy dziennie po 0,5 mg. Ja jednak kompletnie nie wiedziałam co biorę, jednak postanowiłam zażywać lek tylko raz, wieczorem, przez 30 dni, tak jak przepisał internista. Mój problem polega na tym, że od tygodnia, czyli od odstawienia leku, nie mogę w ogóle zasnąć. Zasypiam może na 3 godziny o 5 nad ranem. Nie wiem co dalej robić. Czy to uzależnienie od tego leku? Jak długo potrwa ta bezsenność, czy kilka miesięcy tak jak gdzieś wyczytałam na internecie? Przecież nie brałam tych leków długo i nawet w takiej dawce jak przepisał internista. Nie chcę brać żadnych innych leków nasennych, gdyż myślę, że kółko się będzie zamykać. Chcę już tylko normalnie spać, gdyż mam małe dziecko, którym również muszę się zająć. Chciałabym wiedzieć ile w moim przypadku może trwać taka bezsenność. Z góry dziękuję za odpowiedź!

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,
Wprawdzie uważa się, że u większości osób taki okres czasu jest zbyt krótki, aby się uzależnić, jednak u ok. 20% pacjentów występują trudności z odstawieniem benzodiazepin już po kilku tygodniach stosowania. Ryzyko to jest większe w przypadku preparatów krótko działających.
Zespół odstawienny trwa zazwyczaj ok. 2-3 tygodni, a jednym z jego objawów jest bezsenność.
Długie zespoły odstawienne pojawiają się raczej u osób w podeszłym wieku, z dodatkowym schorzeniami i u stosujących benzodiazepiny o długim okresie półtrwania.
Psychiatra może przepisać Pani leki nasenne, które nie uzależniają lub leki przeciwdepresyne o dodatkowym działaniu nasennym. Polecam Pani również informacje na temat uzależnienia dostępne w internecie.
Serdecznie pozdrawiam