Czy po białaczce i osteoporozie można mieć dzieci?

Mam 17 lat. W wieku 3 lat zachorowałam na ostrą białaczkę limfoblastyczną (ALL), byłam poddana chemioterapii i leczona sterydami. Konsekwencją leczenia onkologicznego jest m.in. osteoporoza, którą wykryto u mnie w październiku 2009 r., wtedy wskaźnik Z SCORE był równy -3,02. Na chwilę obecną 2 razy dziennie przyjmuję 1 tabletkę C***, 1 raz dziennie 2 krople V*** oraz 1 raz w miesiącu B***. Chciałabym się dowiedzieć, czy osteoporoza oraz przebyta białaczka przeszkadzają w zajściu w ciążę? Nie wiem, czy chemioterapia nie spowodowała u mnie bezpłodności, ale chciałabym wiedzieć, czy gdybym miała dalej możliwość zostania matką, czy osteoporoza nie jest do tego przeciwwskazaniem?

Bardzo proszę o szybką odpowiedź, ponieważ to pytanie nie daje mi spokoju. Bardzo chciałabym założyć rodzinę i zostać matką, chcę nastawić się albo na to, że będą to moje dzieci, albo na adopcję, chcę również wiedzieć to ze względu na mojego ewentualnego przyszłego męża, dlatego tak ważna jest dla mnie wiedza, czy będę mogła mieć dzieci.

Witam serdecznie.

Niestety trudno jest odpowiedzieć na Pani pytanie. Sama osteoporoza nie jest przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę, ale trzeba się liczyć z możliwym szybszym postępem choroby albo wystąpieniem złamań. Jest Pani jeszcze bardzo młoda, a stosowane leczenie jest bardzo dobre, więc trzeba mieć nadzieję, że wyniki poprawią się. Należy pamiętać, że stosowany przez Panią lek na osteoporozę nie może być zażywany w okresie ciąży i karmienia piersią. Dodatkowo zalecana jest dieta bogata w wapń oraz umiarkowany i systematyczny wysiłek fizyczny.

Nie potrafię odpowiedzieć, czy po stosowanej chemioterapii doszło do niepłodności, zachęcam do wizyty u ginekologa. Trzymam za Panią kciuki:).

Pozdrawiam.