Czy po ćwiczeniach interwałowych na siłowni może nastapić wzrost troponiny?

Proszę o interpretacje czy po ćwiczenia interwałowych, na siłowni, przy dużym obciążeniu fizycznym - po znacznej przerwie od treningów może wystąpić w wynikach zwrost ponad normę CK-MB oraz Troponiny z tendencją to spadków w dzień nietreningowy?? Przykład wyników - 9 godzin po treningu: CK-MB 28 U/L Troponina T hs 20ng/L -24 godziny po treningu CK-MB 15 U/L Troponina T hs 1,47 ng/L Czy to jest normalne dla osoby cwiczacej gdzie nastepuja uszkodzenia miesni szkieletowych?? czy jednak bardziej cos z sercem obawiac sie? Echo Serca - prawidłowe. Proszę o info. Mężczyzna 37 lat

Lek. Paweł Szadkowski

Troponiny są nieswoistym markerem uszkodzenia komórek mięśnia sercowego i ich podwyższenie może świadczyć o jego uszkodzeniu. Ekstremalny wysiłek fizyczny mógł wywołać taki wzrost. Sugeruję rozsądnie podchodzić do treningu. Warto również udać się do internisty w celu ogólnej oceny pana stanu zdrowia.