Czy po dwóch miesiącach mogę odstawić paroksytynę?

Czy mogę odstawić paroksetynę po dwóch miesiącach ? Od dłuższego czasu miałam problemy na tle nerwowym, czasami szłam i robiło mi się słabo,serce bardzo szybko biło ,ale nigdy nie traciłam przytomności,po prostu musiałam się zatrzymać i po chwili lęk mijał.Dużo pracowałam nad sobą,przezwyciężałam stany lękowe zajęciami na siłowni,ataków paniki było minimum.Zrobiłam podstawowe badania i wszystko mam w normie.Pani doktor zaleciła mi Parogen,jednak wstrzymałam się.Przed świętami bliska mi osoba trafiła do szpitala , byłam w złym stanie i zdecydowałam się na lek Parogen.Niestety po tym leku czuje się jeszcze gorzej ,ciągle chce mi się spać,nie mam na nic siły,do tego pocę się i mam problemy z popędem seksualnym.Trudno mi się zmotywować do wyjścia na siłownię ,dodatkowo lęki pojawiły się już trzykrotnie , jednak na krótko.Biorę teraz odpowiednik leku -Paroxinor,mam problemy z zasypianiem po tym leku,dodatkowo na wadze doszło ok.2kg,czuje poprawę,ale chodzę wyciszona i strasznie ospała,nie mogę się skupić na wielu rzeczach, a tym bardziej po tym drugim leku ,czy w takiej sytuacji można odstawić ten lek i nie brać Go pół roku tylko dobrać do końca i później stopniowo zmieniejszac dawkę ? Przyjmuje obecnie 20mg.

Leki psychiatryczne na ogół trzeba brać około 2-3 miesięcy żeby zobaczyć jak naprawdę odbija się ich działanie na Pani zdrowiu. Myślę, że konieczna będzie wizyta u psychiatry - on dostosuje konkretną dawkę leku i sposób modyfikacji jego przyjmowania. Warto także pomyśleć o kontynuowaniu terapii psychologicznej - zwłaszcza w sytuacji trudnej (jak Pani podkreśliła hospitalizacji bliskiej osoby), pozwalającej wykształcić sposoby reagowania w kryzysie, które mogą pomóc zmniejszyć ataki lęku i paniki. Psycholog pomoże Pani także zmotywować się do pracy i rozłożyć siły tak, aby wykonywać wszystkie założone zadania, w zgodzie z rytmem psychofizjologicznym. Pozdrawiam serdecznie.