Czy po kilku nawrotach depresji jest szansa na życie bez leków?

Witam! Piszecie Państwo, że "po dobraniu odpowiedniego preparatu i jego dawki leczenie należy kontynuować przez 8 do 12 miesięcy w przypadku pierwszego epizodu choroby. Sytuacja wygląda inaczej, w momencie gdy mamy do czynienia z nawrotem depresji. W przypadku drugiego epizodu leczenie prowadzimy przez 2 lata, a trzeciego – do końca życia chorego".

I teraz mam pytanie: jeżeli ktoś miał w życiu parę epizodów depresji, ale nigdy nieleczonych, to też dotyczy go ten podział? Czy może stać się tak, że po kilkumiesiecznym leczeniu depresji niegdy ona już nie powróci? Jest szansa życia bez leków do końca życia? Jak Państwo oceniają leczenie depresji metodą elektrówstrząsów? Z góry dziękuję!

ponad rok temu

Witam.

Jak podaje prof. Jaracz: po przebyciu jednego epizodu depresji, ryzyko pojawienia się kolejnego wynosi ok. 50%, natomiast po trzech epizodach ryzyko to rośnie do ok. 90%. Tak więc zawsze istnieje szansa na brak kolejnego nawrotu choroby, jednak szansa ta maleje z każdym epizodem.

Dlugotrwałego leczenia profilaktycznego (przez okres 5-10 lat) wymagają chorzy, u których w następstwie 2 lub 3 prób zakończenia leczenia w ciągu roku nastąpił nawrót depresji.

O długości leczenia profilaktycznego decyduje szereg czynników, w tym częstość nawrotów, współwystępowanie innych zaburzeń (np. zaburzeń lękowych, uzależnienia), współistnienie chorób somatycznych, nasilenie przebytych epizodów depresyjnych, ich czas trwania, wywiad rodzinny w kierunku depresji (Farmakoterapia w Psychiatrii i Neurologii, 2007,1, 31-33).

Proszę pamiętać, że objawy sugerujące depresję  mogą być objawem innej choroby, np. zaburzeń hormonalnych, dlatego rozpoznanie depresji powinien postawić lekarz psychiatra.

Nie wiem, co dokładnie ma Pan na myśli pytając o ocenę leczenia depresji przy pomocy EW - trudno mi więc odnieść się do tego pytania. Ogólne informacje na ten temat może Pan znaleźć w dziale "Warto wiedzieć": http://portal.abczdrowie.pl/terapia-elektrowstrzasowa

Z pozdrowieniami