Czy po konizacji nadżerki mogę ponownie zajść w ciążę?

Witam serdecznie.

Mam 36 lat mając 18 miałam poronienie w 3 miesiącu. Rok później zaszłam w ciążę i bez żadnych powikłań i problemów urodziłam syna. 2 lata temu miałam tak dużą nadżerkę, że ginekolog zaproponował konizację i wspomniał, że gdybym po tym zabiegu chciała zajść w ciążę to prawdopodobieństwo, że ja donoszę jest niewielkie. Teraz po 18 latach bardzo chciałabym mieć dziecko, proszę mi powiedzieć czy rzeczywiście nie ma szans na to żebym miała dziecko? Dziękuję i czekam na odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie. Marika.

Witam serdecznie!

U młodych kobiet mających plany prokreacyjne konizacja szyjki macicy jest zabiegiem wykonywanym w ostateczności. Jeśli to możliwe, lekarze decydują się na inne metody leczenia, w tym zabieg  wymrażania.

Konizacja szyjki macicy niestety może powodować problemy z donoszeniem kolejnych ciąż. U pacjentek tych najczęściej obserwuje się niewydolność szyjki macicy. Jest to patologia wiążąca się z wysokim ryzykiem poronienia w drugim trymestrze ciąży lub porodem przedwczesnym.

Na szczęście niewydolność szyjki macicy można skutecznie leczyć poprzez założeniu szwu szyjkowego lub tzw. pessarium. W niektórych ośrodkach szew zakłada się u pacjentek po konizacji profilaktycznie, po ukończeniu 12 tygodnia ciąży.

Pozdrawiam.