Czy po leczeniu ucha można latać samolotem?

Witam mąż będzie miał niedługo zakładany dren w uchu. Po przebytym zapaleniu ucha najprawdopodobniej pozostał płyn. Będzie miał podane sterydy miejscowo. Po około 3 miesiącach mamy zaplanowane wakacje i lot samolotem. Czy dren jest przeciwskazaniem do lotu samolotem. Ile czasu standardowo się go nosi. Dziekuje

osobiście widziałem wielu pacjentów którzy z drenami latali bez komplikacji ale powikłania są możliwe
zwykle dren wypada po 3-12 mcy
Po drenażu uchu można się kąpać lub brać prysznic, jednak przez pierwszy tydzień od zabiegu uszy lepiej zabezpieczać przed wodą, np. tzw. stoperami do uszu. Do zakończenia leczenia niewskazane jest nurkowanie, podczas którego mamy do czynienia z większym ciśnieniem wody. Ponadto pacjent nie powinien latać samolotem. Nie można także stosować płynów rozpuszczających woskowinę i czyścić uszu pałeczkami. W przeciwnym razie może dojść do wtórnego zakażenia ucha środkowego lub wypadnięcia drenu w sposób, który uszkadza ucho.
www.laryngologbydgoszcz.pl