Czy po odstawieniu leków nerwica lękowa powróci?

Lecze sie na nerwicę lękową biore leki od 5 miesiecy od jakis 2 nie odczuwam zadnego leku. Zaczynam juz powoli odstawiac lekarstwa i biore po polowie, dzisiaj jak pomyslalam o tym ze juz je odstawiam dostalam naglego leku jak wtedy ze strachu iz mi to powroci i znow bede tak cierpiec co mam zrobic? Czy to powroci takie silne jak na poczatku? Nie chce juz brac lekow ale przez ten dzisiejszy lek poczulam ze cale miesiace moich staran poszly na marne. Co mam zrobic?

Dzień dobry. Farmakoterapia w przypadków zaburzeń o podłożu lękowym oddziałuje najczęściej wyłącznie na objawy i nie usuwa przyczyn. Dlatego bardzo prawdopodobne jest, że trudności powrócą, zwykle nasilając się. Leczeniem właściwym (leki to leczenie doraźne) w takich przypadkach jest terapia psychologiczna. Zachęcam Panią do podjęcia działań w tym kierunku, by mogła Pani wypracować konstruktywne mechanizmy radzenia sobie z opanowaniem lęku i funkcjonować na zadowalającym poziomie w przyszłości, również bez zażywania leków. Proszę umówić się na konsultację do psychologa lub psychoterapeuty i dać sobie szansę na komfort psychiczny. W młodym wieku wprowadzanie zmian jest raczej zabiegiem krótkoterminowym, gdyż Pani nawyki i schematy funkcjonowania nie są jeszcze trwale ukształtowane. Powodzenia!

LWarto pamiętać, że o ile leki są bardzo pomocne w radzeniu sobie z objawami nerwicy i lęku, to mają wpływ jedynie na objawy zaburzeń nerwicowych, nie likwidują jednak ich emocjonalnych i osobowościowych przyczyn. Dlatego - po ich odstawieniu- objawy mogą powracać. Żeby skutecznie i trwale poradzić sobie z nerwicą konieczna jest nie tylko farmakoterapia, ale także psychoterapia. Pozwala ona zrozumieć i przepracować głębsze przyczyny zaburzeń, radzić sobie z objawami lęku, zwiększyć poczucie sprawstwa i bezpieczeństwa, a także pracować nad poczuciem wartości i samooceną. Zmiana natomiast podnosi komfort życia i poczucie satysfakcji z niego.
Zachęcam zatem do umówienia się na spotkanie z psychologiem, psychoterapeutą i rozpoczęcia leczenia. Można to zrobić w Poradniach Zdrowia Psychicznego, Niepublicznych Zakładach Opieki Zdrowotnej (tzw NZOZach) mających kontrakt z NFZ lub w gabinetach prywatnych. Do psychologa, na psychoterapię (refundowaną) potrzebne będzie skierowanie wystawione albo przez lekarza rodzinnego albo przez lekarza psychiatrę.

Witam Panią
Przyczyną nerwicy lękowej są zarówno czynniki
biologiczne jak też, a właściwie przede wszystkim,
czynniki psychologiczne oraz środowiskowe.
Oznacza to, że przyczyna nerwicy lękowej leży
głębiej, nie tyle w ciele, co w duszy.
Zatem pomocy potrzebuje również Pani dusza.
Cierpienia duszy trudno wyleczyć samymi
środkami farmakologicznymi.
W terapii nerwicy lękowej stosuje się dwa podstawowe
środki: leki oraz psychoterapię.
Jeżeli odczuwane lęki są wyjątkowo uciążliwe
i utrudniają normalne funkcjonowanie, wskazane jest
stosowanie leków, np. antydepresantów o dodatkowym
działaniu tłumiącym lęk.
Jednak leczenie farmakologiczne jest leczeniem
objawowym – środki farmakologiczne nie leczą
ani nerwicy ani żadnych zaburzeń lękowych
i nie rozwiązują problemu.
Zatem istnieje ryzyko nawrotu nerwicy lękowej.
Aby skutecznie wyleczyć nerwicę i zaburzenia lękowe,
należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Dlatego zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii,
która jest najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą
metodą leczenia nerwicy lękowej oraz jej konsekwencji.
Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy nerwicy
i zaburzeń lękowych, ale również dociera się do przyczyny
problemu i znajduje się sposób jego rozwiązania.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Witam, poza leczeniem farmakologicznym warto skorzystać z psychoterapii aby radzić sobie z lękiem po odstawieniu leków. Proszę skorzystać z pomocy psychologicznej. Przesyłam link gdzie znajdzie Pani placówki NFZ (skierowanie od lekarza): https://zip.nfz.gov.pl/GSL/, lub w gabinecie prywatnym. Pozdrawiam serdecznie