Czy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych jest większa płodność?

Witam! Przez ok. pół roku brałam tabletki Y**. Odstawiłam je (16.07), ponieważ zaczęłam się przez nie źle czuć, złe samopoczucie itp. Skończyłam wszystkie różowe tabletki, białych nie brałam. Ale przez ok. tydzień po różowych tabletkach współżyłam bez zabezpieczenia z partnerem (w tym czasie miałam okres). Na dzień dzisiejszy (25.07 ) źle się czuję, zbiera mi się chwilami na wymioty i odbija mi się. Chwilami pobolewa mnie brzuch, czy może być to ciąża? Dużo czytałam na forum i przeczytałam, że od razu po odstawieniu tabletek jest większa płodność. Czy jest duże prawdopodobieństwo, iż jestem w ciąży? I czy to prawda, że jest większa szansa na ciążę mnogą ?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Prawdą jest, iż obserwowana jest zwiększona płodność w pierwszym miesiącu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Statystycznie częściej występują również ciąże mnogie.

W Pani przypadku są to jednak zdecydowanie za wczesne obawy. O ile do stosunku doszło w trakcie potencjalnych dni płodnych, to jest to zdecydowanie za wcześnie na występowania objawów ewentualnej ciąży.

Prawdę mówiąc, to nawet jeśli miałoby dojść do zapłodnienia, to cały proces zachodziłby właśnie teraz. Za około tydzień mogło by dojść do implantacji zarodka, która także nie daje żadnych objawów na tym etapie. Pierwsze objawy obserwowane są zwykle później, w 3-4 tygodnie po implantacji a nawet później.

Złe samopoczucie oraz towarzyszące nudności mogą być objawem zaburzeń gastrycznych lub być wywołane błędem dietetycznym. Jeżeli Pani samopoczucie nie ulegnie poprawie proponowałabym zgłosić się do lekarza rodzinnego.

Pozdrawiam