Czy po operacji konieczne jest leczenie przeciwkrzepliwe?

Mam 52 lata i od 15 lat mam żylaki kończyn dolnych, osiem lat temu zoperowano mi jedną nogę, a drugą 2 tygodnie temu. Okazało się, że miałam duży skrzep w pachwinie i parę mniejszych. Po operacji nie otrzymałam żadnych leków przeciwkrzepliwych, a wypisując do domu, przepisano mi leki przeciwbólowe. Czy powinnam przyjmować leki przeciwkrzepliwe? Chcę uniknąć zakrzepicy i nie wiem, co mam robić.

Prawdopodobnie w Pani przypadku lekarz prowadzący miał na uwadze ryzyko krwawienia, chociaż bez znajomości Pani histrorii nie mogę mieć pewności. Rutynowe podawanie profilaktyki przeciwzakrzepowej pomija się np. w takich sytuacjach: pacjent ma jawną skazę krwotoczną, przyjmuje inne leki przeciwkrzepliwe, w niektórych przypadkach znieczulenia zewnątrzoponowego lub podpajęczynówkowego (jeśli lekarz obawia się powstania krwiaka okołordzeniowego) oraz kilku innych.

Jeśli chce Pani sprawę wyjaśnić, dobrze jest porozmawiać z lekarzem prowadzącym z oddziału, gdzie wykonywano zabieg.