Czy po porodzie wystąpi zaostrzenie WZJG?

Dzień dobry Mam 36 lat i chciałabym zapytać , Czy to prawda że u kobiety chorującej na wrzodziejące zapalenie jelita grubego przeważnie zawsze po ciąży , porodzie występuje zaostrzenie choroby pomimo że przed ciążą i w trakcie jej trwania była w remisji bądz dążyła do jej uzyskania? Mam 36 lat choruję na wzjg odcinek dolny odbytnica i esica planuję w przyszłości ciąże, chciałabym rodzic naturalnie, choć nie wiem czy w przypadku dolnego odcinka zajętego przez chorobę będzie to możliwe i w związku z tym narażona będę na zaostrzenie choroby.Słyszałam że u kobiet z zajętym, dolnym odcinkiem wskazane jest c c , czy możliwy jest poród naturalny? Chciałabym rodzić jednak naturalnie. Co robić by zapobiegać zaostrzeniu choroby po porodzie? Jest jakiś sposób? Jestem od dłuższego czasu w remisji i czuję się dobrze a przez wzgląd że planuję w przyszłości ciąże zbieram informacje na ten temat, by wiedzieć jak postępować w przyszłości i pilnuję swojego zdrowia. Prosze powiedzieć czy zawsze u kobiet chorujących na wzjg gdzie choroba obejmuje odbytnice i esice po porodzie występuje zaostrzenie objawów CU, czy nie koniecznie musi ono wystąpić? Bardzo boję się kolejnych zaostrzeń tym bardziej ze teraz jestem od dłuższego czasu w remisji, ale kocham dzieci i chce mieć w przyszłości bardzo swoje potomstwo. Proszę o pomoc i odpowiedz na moje zapytanie za co z góry serdecznie dziękuję , pozdrawiam odpowiadającego życząc jednocześnie wszystkiego dobrego

Lek. Tomasz Budlewski

Nie jest tak ze u 100% kobiet po ciąży następuje zaostrzenie aczkolwiek dosyć często jest to obserwowane nalezy pozostać pod ścisła opieka gastrologa i odpowiednie reagowanie tak samo odnośnie cięcia cesarskiego