Czy po przebytym udarze mózgu można nadal być aktywnym fizycznie?

Witam, miesiąc temu przeszedłem niedokrwienny udar mózgu, który objawił się problemami z mową. Po upływie ok. 12 godzin objawy wycofały się i wszystko wraca do normy. Przyczyną powstania udaru było nieleczone nadciśnienie tętnicze, obecnie biorę leki na uregulowanie ciśnienia. Moje pytanie jest następujące, czy po przebytym udarze mogę uprawiać loty na paralotni, bo to jest moją największą pasją i kiedy będę mógł wrócić do latania. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź. Grzegorz
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Liczne badania wskazują, iż aktywność fizyczna ma korzystny wpływ na wiele schorzeń, w tym także między innymi na prewencje wystąpienia udaru mózgu. Umiarkowana lub intensywna aktywność fizyczna wiąże się z mniejszym ryzykiem udaru mózgu lub zgonu niż mała aktywność. Poza tym wysiłek fizyczny może zmniejszyć zapotrzebowanie na bardziej intensywne leczenie farmakologiczne lub zwiększyć jego skuteczność.
Dlatego też u osób po TIA (przemijające niedokrwienie mózgu), a także po udarze niedokrwiennym, którzy są zdolni do podjęcia aktywności fizycznej zaleca się co najmniej 30-minutowe umiarkowane lub intensywne ćwiczenia fizyczne przez większość dni w tygodniu. Aktywność ta pomaga zmniejszyć nasilenie czynników ryzyka oraz chorób towarzyszących współodpowiedzialnych za wystąpienie niedokrwienia mózgu.
W Pańskim przypadku aktywność fizyczna jest więc jak najbardziej wskazana. Jeżeli loty na paralotni są Pana pasją - należy do nich wrócić. Kiedy? To już zależy tylko i wyłącznie od bieżącego samopoczucia. Dodatkowo może Pan też poświęcać czas na inne sporty (tak, aby zrealizować co najmniej 30 minut ćwiczeń dziennie). Proszę pamiętać także o kontroli ciśnienia i zmniejszaniu innych czynników ryzyka, które mogą wpływać niekorzystnie na stan zdrowia (otyłość, palenie papierosów, picie alkoholu, dyslipidemie).
Pozdrawiam serdecznie!