Czy po przerwaniu antykoncepcji hormonalnej jest duża możliwość zajścia w ciążę?

Witam! Mam taki mały problem. 12 lipca poroniłam, będąc w 8 tygodniu, a pierwsza miesiączka pojawiła mi się 27 września i do dnia dzisiejszego jej nie mam, ale ciążę wykluczam, gdyż robiłam test. Generalnie moje pytanie jest takie: chciałabym bardzo zajść w ciążę, ale mam nieregularne miesiączki. Od trzech dni biorę tabletki antykoncepcyjne, a zaczęłam je brać bez pojawienia się miesiączki. Teraz chciałabym przerwać zażywanie, ponieważ wiem, że po przerwaniu jest duża możliwość zajścia w ciążę. Poza tym teraz, jak je biorę, to boli mnie podbrzusze i nie czuję się najlepiej. Proszę mi powiedzieć, czy jeśli odstawię te tabletki po tygodniu brania to będę mogła zajść w ciążę i czy mogę znów poronić teraz przez tabletki?

Witam serdecznie!

Decyzja o rozpoczęciu stosowania antykoncepcji hormonalnej po poronieniu (tym bardziej przy braku krwawienia) powinna być podjęta po konsultacji z ginekologiem. Z Pani opisu wynika, że nic takiego nie miało miejsca. Jeżeli już zdecydowała się Pani na rozpoczęcie przyjmowania tabletek, warto dokończyć obecne opakowanie. Opisywane dolegliwości nie muszą być związane z działaniem preparatu, a np. zbliżającym się okresem (nie wiadomo, w jakim momencie cyklu przyjęła Pani pierwszą tabletkę i czy krwawienie zostanie zahamowane). Prawdą jest, iż po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej obserwowana jest zwiększona liczba zapłodnień. Warto jednak zauważyć, iż nie wystarczy przyjąć kilku tabletek. Konieczne jest co najmniej miesięczne stosowanie preparatu. Jest to tym bardziej istotne ze względu na ryzyko wystąpienia zaburzeń cyklu po odstawieniu tabletek w połowie blistra. Zajście w ciążę w pierwszym cyklu po odstawieniu tabletek nie wiąże się z podwyższonym ryzykiem poronienia. Musi Pani zdawać sobie jednak sprawę, że wystąpienie poronienia niesie za sobą podwyższone ryzyko kolejnego poronienia.

Pozdrawiam