Czy po przerwaniu tabletek antykoncepcyjnych może rozregulować się miesiączka?

Witam. Od 4 lat brałam bez przerwy tabletki antykoncepcyjne, postanowiłam zrobić sobie przerwę. Byłam nawet u ginekologa i powiedział, żebym przerwała na 3 miesiące. Przerwałam branie tabletek w sierpniu. We wrześniu dostałam normalnie okres. Teraz spóźnia mi się już 2 tydzień. Ból brzucha pojawił się tuż przed dniem, w którym zawsze dostałam miesiączkę (przy braniu tabletek), lecz jej nie dostałam. Już od kilku dni znów boli mnie brzuch. Co mam robić? Czy czekać aż dostanę miesiączki, czy iść do ginekologa? Proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Rozchwianie hormonalne po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych jest całkowicie normalne. Pani organizm się przyzwyczaił do silnych dawek hormonów z zewnątrz i musi minąć trochę czasu zanim powróci do naturalnej równowagi hormonalnej. Trudno powiedzieć, czy zdąży w ciągu trzech miesięcy planowanej przerwy.

Nie ma potrzeby pilnej wizyty u ginekologa, który może Pani najwyżej przepisać kolejne hormony "na wywołanie miesiączki", co nie musi mieć wiele wspólnego z miesiączką fizjologiczną.

Pozdrawiam serdecznie!