Czy po schudnięciu zostanie nadmiar skóry?

Witam! Jestem osobą otyłą i mam przed sobą perspektywę zrzucenia kilkudziesięciu kilogramów. Martwi mnie sprawa rozciągniętej skóry, która często jest efektem zrzucenia dużej nadwagi. Mam pytanie: czy obwisła skóra jest faktem czy mitem, gdyż czytałam relacje ludzi, którzy chudli nawet 80 kg i według nich nie mieli tego problemu. Czy każde spektakularne schudnięcie musi kończyć się operacją usunięcia nadmiaru skóry? Czy jest coś co mogę zrobić by tego uniknąć? Jak powinnam ukierunkować aktywność fizyczną oraz pielęgnację skóry by poprawić jej stan ?Dodam, iż jestem osobą młodą przed 25 rokiem życia.

Witam! Proces nadmiernej utraty wagi często przyczynia się do wystąpienia tzw. fartucha skórnego. Jednakże nie jest to reguła. Podczas odchudzania ważna jest pielęgnacja skóry. Należy stosować odpowiednie kremy i balsamy ujędrniające oraz nawilżające (zapobiegające cellulitowi), nie dopuszczać do przesuszenia skóry. Ponadto należy pić około 2,5 litrów wody dziennie oraz dobrej jakości zieloną herbatę. Musi Pani zadbać, by w diecie nie zabrakło pełnowartościowego białka jak najbardziej zbliżonego do tego, który buduje obecne w skórze włókna kolagenowe, czyli żelatyna (galaretki owocowe 3 razy w tygodniu) oraz odpowiednią ilość witaminy C (natka pietruszki, czarna porzeczka, czerwona papryka). Proces utraty masy zbędnych kilogramów nie może być szybki, gdyż skóra nie nadąży z obkurczaniem. Oczywiście niezbędne są regularne ćwiczenia, ale nie siłowe a ogólnorozwojowe np. aerobik, pływanie, bieganie, nordic walking. Podczas uprawiania tych sportów modeluje się sylwetka oraz wzmacniają mięśnie, które powiększają swą objętość. Pozdrawiam, mgr Aneta Kościołek