Czy po terapii czynnikami wzrostu można stosować zabiegi z fali uderzeniowej?

Dzień Dobry Czy dopuszczalne jest stosowanie fizykoterapii po ostrzyknięciu ścięgna Achillesa czynnikami wzrostu? Fizykoterapia może osłabiać lub hamować działanie czynników wzrostu czy tylko i wyłącznie wspomagać? Po terapii czynnikami wzrostu można stosować zabiegi z fali uderzeniowej?

Witam,
nie znam lub nie ma badań naukowych wyjaśniających temat. Fizykoterapia z głównej mierze jest stosowana w celu pobudzenia/przyspieszenia przemian. Z falą uderzeniową jest tak, że ten zabieg ma na nowo uszkadzać tkankę, po to, żeby wysłać informację do mózgu, żeby tam znowu zaczęło się goić bo z jakiegoś powodu nie chce. Więc skoro zostało ścięgno ostrzyknięte czymś co powoduje rozrost i przyspiesza gojenie to po co fala uderzeniowa, która ma spowrotem uszkadzać tkanki. Lepiej zrobić teraz wszystko, żeby nie uszkadzać, po to, żeby stworzyć tkankom warunki do szybszego gojenia się (czyli odciążenie-kula, nie wprowadzać w ból). Dodatkowo ochładzanie temperaturami bliskimi zeru. Jeżeli jest świeży stan i obecna jest opuchlizna to nie wolno krioterapii. Pozdrawiam Dziękuję.