Czy po udarze można jakoś rehabilitować przełyk?

Czy po udarze można jakoś rehabilitować przełyk? Lekarz zalecił coś takiego mojemu tacie, ale nie mam pojęcia, w jaki sposób można to przeprowadzić? Należy zapisac się na rehabilotację w jakimś ośrodku? Czy można w domowych warunkach? Jak?

Rehabilitacje na trudności w przełykaniu nie ma, trzeba spożywac pokarmy papkowate jeżeli mimo tego jest kłopot z przełykaniu należy zgłosić się do placówki, która wykonuje zabiegi pozwalające na karmienie endoskopowe rehabilitacja może być co do mowy i poruszaniu się,pozdrawiam.

W przypadku zaburzeń połykania podejmuje się rehabilitację, w dużej mierze zależy od tego jakiego rodzaju problemy są u pacjenta. Nie wiem co lekarz miał na myśli mówiąc, że trzeba rehabilitować przełyk?? Nie ma terapii na zaburzenia fazy przełykowej połykania, jeżeli są w tym obszarze jakieś dysfunkcje uniemożliwiające przełykanie jedzenia, to w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić jakiego są rodzaju. Można zastosować zmianę konsystencji pokarmów na miksowane, ewentualnie półpłynne. Jeżeli to nie wystarcza, zaleca się założenie tzw.zgłębnika PEG, przy pomocy którego podaje się jedzenie bezpośrednio do żołądka.
Pozdrawiam