Czy po ukąszeniu kleszcza muszę zażywać antybiotyk?

Złapałem kleszcza,a raczej to on złapał mnie. Stało się to najprawdopodobniej około 5 - 7 godzin temu. Czy jeśli wyjąłem go po takim czasie to wszystko jest ok i nie muszę iść do lekarza po antybiotyki, czy to już czas, w którym mógł mi zaszkodzić?
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie. Samo ukąszenie przez kleszcza nie jest jeszcze wskazaniem do przyjęcia antybiotyku. Nie musi Pan iść do lekarza. Należy jednak bardzo dokładnie obserwować swoje ciało (przez około miesiąc) pod kątem wystąpienia rumienia wędrującego- może on pojawić się nie tylko w miejscu, w które ugryzł Pana kleszcz. Dopiero pojawienie się tego typu zmiany jest wskazaniem do przyjęcia antybiotyku.