Czy po usunięciu gruczolakowłókniaka należy poczekac z ciążą?

Dzień dobry, W grudniu miałam wykonany zabieg usunięcia gruczolakowłókniaka z piersi. Wynik badania histopatologicznego to dokładnie: "Fibroadenoma et laesio fibrosa". Chciałam zapytać jak długo po takim zabiegu należy odczekać, aby móc zajść w ciążę? Jak wiadomo ciąża powoduje duże zmiany w piersiach i obawiam się, czy zbyt wczesne zajście w ciążę po takim zabiegu nie będzie szkodliwe dla operowanej piersi. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!
Włókniakogruczolak jest zmianą łagodną piersi, która nie zagraża bezpośrednio zdrowiu kobiety, ale w sposób mechaniczny może powodować dolegliwości. Uważa się, że ciąża może nasilać wzrost tego typu zmian, a dodatkowo fibroadenoma może uciskać na przewody mlekowe i utrudniać karmienie.
Wydaje się, że staranie o ciążę można rozpocząć po całkowitym wygojeniu rany, tzn. po okresie 3-4 tygodni, w zależności o zmienności osobniczej.
Proponuję skonsultować problem z ginekologiem.

Redakcja abcZdrowie.pl