Czy po usunięciu gruczolakowłókniaków faktycznie zmniejszą mi się piersi?

Mam 23 lata. Mam dwie zmiany w prawej piersi - jedna o wielkości 16 x 19 x 12 mm, druga 7 mm, znajdują się blisko siebie, zaraz przy otoczce. W lewej piersi mam zmianę 13 x 9 mm. Na razie miałam trzy badania usg, guzki nie rosną, badania wskazuje, że są to gruczolakowłókniaki. Nie miałam biopsji. Dzisiaj znowu byłam u lekarza, miałam nadzieję, że da mi skierowanie na biopsję, bo wolałabym dokładnie wiedzieć czym są te guzki i ewentualnie je usunąć. Doktor dał mi jednak skierowanie na kolejne usg i powiedział, że jeśli wytniemy te dwie zmiany z prawej piersi to nie zostanie mi jej zbyt wiele... Niestety mam bardzo mały biust (rozmiar A). Czy rzeczywiście będzie to aż tak widoczne? Wiem, że te zmiany są spore i że wycina się je z zapasem, ale przecież piersi są zbudowane także z tkanki tłuszczowej, która po jakimś czasie może się odtworzyć?

Bardzo proszę o rozwianie moich wątpliwości, będę wdzięczna za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!
Postępowaniem z wyboru w przypadku gruczolakowłókniaków jest ich usunięcie z marginesem tkanek zdrowych i pooperacyjne badanie histopatologiczne. Czasami, gdy zmiany są mniejsze, wykonuje się tylko biopsję cienkoigłową i przyjmuje postawę wyczekującą, gdyż rozmiar zmian nie powoduje objawów klinicznych ani zagrożenia dla zdrowia kobiety.
Rzeczywiście przy takich proporcjach zmian i piersi usunięcie zmian może wpłynąć na kształt i wielkość piersi, jednakże trudno oceniać końcowy efekt zabiegu. Tkanka tłuszczowa nie posiada właściwości regeneracyjnych pozwalających na tak znaczące wypełnienie ubytków. W miejscu po resekcji pojawi się tkanka łączna, która odpowiada za proces gojenia, więcej niestety trudno powiedzieć.

Redakcja abcZdrowie.pl