Czy po usunięciu mogą przesunąć się inne zęby?

Witam serdecznie! Od pewnego czasu mam problem z lewą piątką u góry. Było wykonywane rendo, które nie jest skończone. Zostałam oszukana przez Panią doktor, która bardzo naciągała na pieniążki. Niedawno byłam na konsultacji u innego lekarza, u którego chciałam umówić się tylko i wyłącznie na jego usunięcie (ponieważ mam już dosyć bólu, powracających stanów zapalnych, brania antybiotyków). Odmówił, ponieważ po usunięciu mogą przesunąć się inne zęby. Nie wiem czy jest sens dalej o niego walczyć?

Bez diagnostyki RTG i TK nie można odpowiedzieć na to pytanie. Jeżeli jest wystarczająca ilość tkanek to warto odbudować zęba. Nowoczesne leczenie kanałowe powinno odbyć się na jednej wizycie i być wykonane pod mikroskopem. W przypadku usunięcia zęba konieczne jest jego uzupełnienie mostem lub implantem, bez zęba pozostałe na pewno zaczną się przemieszczać.

Piotr Brzezik

Witam,
ciężko na podstawie samego opisu ocenić w jakim stanie jest Pani ząb. Do podjęcia ostatecznej decyzji niezbędna jest diagnostyka, choćby tak podstawowa jak zdjęcie RTG. W przypadku usunięcia zęba wskazana byłaby odbudowa protetyczna braku zębowego (implant/most/proteza). W przeciwnym razie faktycznie może dojść do przemieszczenia zębów sąsiadujących z luką. Proszę także pamiętać, że żadne uzupełnienie nie zastąpi Pani własnego zęba, nawet jeśli będzie on po leczeniu endodontycznym.