Czy po wazektomii można zajść w ciążę?

Zastanawia mnie czy jest możliwość zajścia w ciążę metodą in vitro po wazektomii, Maż miał wykonany zabieg około 10 lat temu. Jakiś czas temu usunięto mu też jedno jadro. Blizna po wazektomii była rozpoznana jako guz jadra. Czy po tego typu zabiegach istnieje jeszcze możliwosc posiadania potomstwa? Mysle o metodzie in vitro, bo czytalam, ze odwrocenie wazektomii daje minimalne efekty. Czesto tez slysze od ginekologow ze mam bardzo waska szyjke macicy i zajscie w ciaze metoda naturalna moze byc problemem.

O ile nie zdeponował (zamroził) nasienie Istnieją jeszcze 2 możliwości.

1. reperacja mająca na celu przywrócenie drożności nasieniowodów - tzw Rewazektomia. W razie powodzenia do poczęcia może dojść naturalnie podczas zwyklej miłości fizycznej. O ile Pani jest drożna i jajeczkuje.

2. Biopsja worka mosznowego (istnieje wiele metod: biopsja jądra biopsja najądrza i warianty obu tych metod). wtedy można wykonać jedynie procedurę wspomaganego rozrodu (InVitro, ICSI). techniki te są inwazyjne dla kobiety.

3. Gdyby obie metody zawiodły lub Pani nie zgodziłaby się na rozród wspomagany (inwazyjny) - pozostaje zwykła inseminacji nasieniem anonimowego dawcy. Mąż w takim wypadku po prostu adoptuje zarodka (nie może się potem z tego wycofać. Nie ten jest ojcem co dał plemnika ale tan co wychowywał i był ojcem :)

Robert Kulik

lekarz Androlog Kliniczny, Ginekolog

Wazektomia ZdrOva Praktyka Lekarski

03-707 Warszawa

ul Floriańska 6 lok U-4

tel. 607776777

https://wazektomia.warszawa.pl