Czy po zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych w dzieciństwie mogę mieć problemy na tle psychicznym?

W wieku 6 lat przeszłam ciężkie zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Teraz w wieku 19 odczuwam, że nie radzę sobie z życiem, ciągle się denerwuję, na prawie wszystko reaguję płaczem. Czy można tu jakoś pomóc? W wieku 15 lat, gdy zmarła mi mama, potrzebowałam spotkań z psychiatrą, a także jak miałam ok. 12 lat, ale powodu spotkań nie pamiętam. Wiem, że wysłała mnie wtedy tam dziecięca neurolog po nieco niepokojącym badaniu EEG. Co będzie najlepszym wyjściem z tej sytuacji? Leczenie farmakologiczne, terapie...?

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

problemy psychiczne jak najbardziej mogą mieć podłoże organiczne. Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych może tłumaczyć w Pani przypadku zaburzenia nastroju. Proponowałbym powtórzyć badanie EEG i udać się z wynikiem do neurologa lub psychiatry.

Leczenie jest podobne jak w przypadku depresji o etiologii endogennej oraz organicznej, z tym że w tej drugiej podstawą są leki. Mając wyniki badań, czasem można również zaproponować dodatkowe farmaceutyki (np. stabilizujące nastrój), które mogą przynieść większe korzyści w leczeniu.

Wydaje mi się, że w każdym z tych przypadków psychoterapia jest formą leczenia wartą rozważenia.

Pozdrawiam serdecznie