Czy po zdradzie człowiek może się zmienić?

Bylam z kims przez 5 lat. Rozstalismy sie, bo mnie oklamywal i zdradzal od poczatku. Niedawno rostalam sie z drugim partnerem po 2 latach. Ten, nie mial do mnie zaufania ani szacunku, wyzywal od najgorszych,itd. Dlatego ze nie okazywalam mu wystarczajo uczuc. Potem wracal mowiac ze nikogo tak nie kochal. Mam trudny charakter. Co zrobilam nie tak zeby trafiac na takie osoby? Czy ktos taki moze sie zmienic? Ktos implulsywny? To glupie, ale uczuc sie nie kontroluje i nadal zalezy mi na nim. Dzieku

Oczywiście, impulsywna osoba może się zmienić, nauczyć się kontrolować swoje zachowania, uświadomić sobie jak te zachowania krzywdzą innych. Niestety bardzo mało prawdopodobne jest, aby taka zmiana możliwa była bez wsparcia ze strony specjalisty. Jedynie w toku psychoterapii Pani były partner ma szansę lepiej zrozumieć siebie, zrozumieć co leży u podstaw jego impulsywnych zachowań i wypracować inny, lepszy, bardziej akceptowany, a przede wszystkim nie raniący innych sposób postępowania.

Witam Panią Serdecznie,

Z mojego punktu widzenia przyczyną niesłużących Pani związków partnerskich leży u Pani w mocno zaniżonym poczuciu własnej wartości, a przez to w nieumiejętności zadbania o siebie i swoje potrzeby.

Z jakiegoś powodu ma Pani tendencje wchodzenia w relacje zależne, które nie
wspierają Pani, nie dają troski, obecności i bezpieczeństwa ze strony Partnera.
Dlatego wskazana byłaby dla Pani praca z psychologiem nad poprawą samooceny,
by mogła Pani wzmocnić samą siebie i swoje zasoby, bo zasługuje Pani na spełnione i szczęśliwe życie, czego Pani życzliwie życzę.

Z przesłaniem dla Pani wszystkiego co dobre i piękne,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Szanowna Pani,

Odpowiadając na pytanie czy Pani były partner mógł się zmienić odpowiedź brzmi tak, ale pod pewnymi warunkami m.in. w momencie kiedy rozpoczął prawdziwą pracę nad sobą np. podczas psychoterapii.
Praca z psychologiem jest również dla Pani szansą na zrozumienie własnych motywów działania, emocji, powodów doboru tego typu partnerów, a także przede wszystkim daną sobie szansą na lepszej jakości relacje oraz świadome i trafne decyzje.

Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek

Witam, oczywiście uczuć się nie kontroluje, nie są jednoznaczne. Tak jak wspomnienia, niektóre są miłe, niektóre nie. Zmiany są możliwe jeżeli osoba ma motywację do tego żeby się zmienić i utrzymać tą zmianę tak aby była ona trwała. Proszę skorzystać z rozmowy z psychologiem i psychoterapii aby zastanowić się nad Pani doświadczeniami, relacjami, jaki ma Pani na nie wpływ, co może Pani zmienić.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl