Czy podane objawy mogą świadczyć o refluksie?

Witam. Od ok. 3,4 lat, raz na 3 miesiące, towarzyszy mi uczucie kluski w gardle, uporczywe, puste lub kwaśne odbijanie i uczucie jakby pokarm, który zjadłam wracał do przełyku. 2 razy pojawiły się wymioty, gdy zjadłam za dużo, tak jakbym przeciążyła żołądek i "ulało się" za dużo. Ponadto od pół roku mam uporczywie zawalone zatoki (mogę oddychać przez nos, jednak wydzielina z zatok spływa cały czas do gardła). Pojawił się także łatwo zdrapywalny białawy nalot na języku.. Moja mama w moim wieku miała problemy z refluksem, i tu pojawią się moje pytanie. Czy te uporczywe objawy mogą być objawem refluksu? Jestem hipochondryczką, i boję się, że może to być przyczyną nowotworu. Proszę o poradę, bo mój lekarz domowy stwierdził, że mam globus histericus.

Dzień dobry, Samo uczucie ucisku w gardle nie jest typowym objawem refluksu. Inaczej sprawa wygląda w przypadku kwaśnego odbijania, cofania treści żołądka do przełyku i problemów z zatokami. Te objawy prawdopodobnie oznaczają właśnie refluks żołądkowo przełykowy. Oczywiście potrzebna jest diagnoza, proszę więc umówić się na wizytę do gastrologa. Nie zaszkodzi spotkać się ze specjalistą, dzięki temu zyska Pani pewność i spokój. Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia, Marek Aleksander Przondo Dyplomowany dietetyk http://dietetyczny.guru/ http://facebook.com/dietetycznyguru/