Czy podane objawy mogą świadczyć o uczuleniu na jad pszczeli?

Witam, Pytanie dotyczy alergii na jad owadów błonkoskrzydłych. Jestem mężczyzną, 29 lat. Hobbystycznie jestem od dwóch lat pszczelarzem, przy pasiece krążę od małego (pasiekę miał dziadek). Kilka razu użądliła mnie pszczoła, oprócz objawów takich jak obrzęk nic u mnie nie występowało. W tamtym roku miałem 6 użądleń (przez odzież, a więc pszczoła nie wcisnęła całego jadu) i prócz lekkiego rumienia i lekkiego obrzęku nic mi nie dolegało. W tym roku, użądliła mnie pszczoła w gołą stopę. po 15 minutach od użądlenia zaczęły pojawiać się czerwone plamy i białe burwle. A po kolejnych 10 minutach zacząłem czuć lęk, zagrożenie życia... Potem zacząłem czuć dziwne duszności, które trwały przez minutę. Ustapiły same a ja byłem blady jak ściana, wystraszony i trząsłem się jakby ze strachu. Mój dziadek, którego nie raz użądliła pszczoła nawet 7 razy dziennie i nigdy nie nie miał (jest odporny) - użądliła go w ten sam dzień i też miał czerwoną plamę ale nie miał takich objawów jak ja. (podejrzewaliśmy, że pszczoły mogły być opryskane chemią na polu stąd te objawy u nas). Byłem w szpitalu na zastrzyku (dwa zastrzyki steroidowe) Po dwóch tygodniach od tego zdarzenia zrobiłem sobie badania w prywatnej klinice insecty/CCD-6 alergenów (pszczoła, komar, osa, meszka, szerszeń), której wyniki były następujące: jad pszczoły - 48 IgE [kU/l] wysokie stężenie przeciwciał; jad osy - 0,62 Ige [kU/l] bardzo niskie stężenie przeciwciał jad szerszenia - 0,35 IgE [kU/l] brak wykrywalnych przeciwciał; komar i meszka - brak. Wstępnie lekarz powiedziała mi, że to kwalifikuje mnie na odczulanie ale nic więcej nie chciała powiedzieć - bo nie jestem na wizycie ;) Czy to możliwe, że na jad pszczoły mogę być uczulony dopiero teraz a na jad szerszeni nie? Czy przypadkiem tego badania nie zrobiłem zbyt wcześnie od użądleń? (przed tym jednym konkretnym użądleniem były 3 drobne przez rękawice) Czy efekt uczulenia mógł być też od tego, że pszczoły były opryskane chemią? Pozdrawiam K.T.

Jest możliwe rozwiniecie alergii dopiero po kilkukrotnym narażeniu na antygen, w tym wypadku jad pszczeli. Ciężko ocenić wpływ zanieczyszczeń chemicznych, wydaje się to możliwe ale nie wyklucza alergii. Pozdrawiam.