Czy podane objawy świadczą o konieczności powtórzenia gastroskopii?

Witam. Rok temu miałam robioną gastroskopię która wyszła prawidłowo. Jednak cały rok dokuczał mi odbijanie i często miałam zgagę (pieczenie w przełyku) i czasami ulewało mi się kwasem. Nie dostałam leków i nie wiedziałam że powinnam brać leki bo to refluks. Czy w ciągu roku mógł mi się zrobić rak przełyku ? Czy powinnam znów powtórzyć gastroskopię jak tamtą z przed roku była prawidłowa ?

Lek. Paweł Szadkowski

Jest to skrajnie mało prawdopodobne, aby w ciągu roku rozwinął się rak przełyku - nie ma powodu do niepokoju. Przy refluksie najważniejsza jest odpowiednia dieta, utrzymywanie prawidłowej masy ciała, niejedzenie przed snem - czyli bardziej zmiana nawyków, niż samo leczenie. Oczywiście jeśli czuje Pani taką potrzebę, proszę udać się do lekarza, który zaleci odpowiednie leki.