Czy podane objawy świadczą o zaburzeniach odporności?

Czy mogę mieć zaburzenia odporności? Mam 33 lata. Do tamtego roku byłam przeziębiona do dwóch razy w roku, bez problemu udawało się to wyleczyć dość szybko. Od jesieni zeszłego roku choruje co ok 2 miesiące (infekcje wirusowe) przy czym trwają one długo i nie mogę ich wyleczyć ogolnodostępnymi lekami na przeziębienie, które przewidywał lekarz. Okazało się też, że mam przewlekłe zapalenie zatok szczękowych. W marcu tego roku poronilam wczesną ciążę. Co może być nie tak, jakie badania powinnam zrobić.Na razie lekarz zalecił wizytę u alergologa.

Lek. Paweł Szadkowski

Wstawię pani kryteria, które mogą świadczyć o zaburzeniach odporności. Trudno jednak powiedzieć na podstawie pani opisu czy się pani jednak kwalifikuje do takiego rozpoznania. Najlepiej skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Kryteria -- Objawy ostrzegawcze pierwotnego niedoboru odporności u osoby dorosłej:

1) 6 objawów wg ESID (2008): ≥4 zakażenia wymagające antybiotykoterapii (zapalenie ucha, oskrzeli, zatok przynosowych lub płuc) w ciągu roku; nawracające zakażenia lub zakażenia wymagające długotrwałej antybiotykoterapii; ≥2 ciężkie zakażenia bakteryjne (zapalenie kości i szpiku, opon mózgowo-rdzeniowych, tkanki podskórnej, sepsa); ≥2 potwierdzone radiologicznie zapalenia płuc w ciągu 3 lat; zakażenia o nietypowej lokalizacji lub wywołane przez nietypowe patogeny; występowanie w rodzinie pierwotnego niedoboru odporności

2) 10 objawów wg Jeffrey Model Foundation (2013): ≥2 zapalenia ucha w ciągu roku; ≥2 zapalenia zatok przynosowych w ciągu roku u osoby bez alergii; 1 zapalenie płuc rocznie przez >1 rok; przewlekła biegunka z utratą masy ciała; nawracające zakażenia wirusowe (przeziębienia, zakażenie wirusami Herpes, HPV); nawracająca konieczność stosowania antybiotykoterapii dożylnej; nawracające ropnie głębokie skóry lub narządów wewnętrznych, przewlekające się zakażenie grzybicze; zakażenie prątkami atypowymi; występowanie w rodzinie pierwotnego niedoboru odporności.