Czy podanie kontrastu podczas tomografii komputerowej jest niebezpieczne dla zdrowia?

Moja 13-letnia siostra ma ciągły katar, po konsultacjach i testach alergicznych stwierdzono u niej alergię na roztocza. Problem jest jednak w tym, że podczas oddychania prawą dziurką nosa nie przedostaje się powietrze, jednak katar się wydostaje. Chciałabym się dowiedzieć, jaka może być tego przyczyna. Lekarz skierował ją na tomografię komputerową głowy z kontrastem. Słyszałam, że podanie kontrastu może być zagrożeniem dla życia lub zdrowia. Proszę o informację.

Witam serdecznie!

Jeżeli uczulenie jest bardzo uciążliwe, a terapia nie przynosi zadowalających efektów, warto rozważyć odczulanie.

Natomiast jeżeli chodzi o przyczynę problemów z wpłynięciem powietrza, to prawdopodobnie przyczyną jest jakaś przeszkoda mechaniczna, natomiast nie ma możliwości aby móc cokolwiek powiedzieć bez możliwości badania pacjenta. Z pewnością jeżeli lekarz zalecił poszerzenie diagnostyki to warto to wykonać.

Jeżeli chodzi o zagrożenie związane z wykonaniem tomografii komputerowej, to jest ono związane z podaniem kontrastu, natomiast podanie go jest konieczne w celu lepszego uwidocznienia ocenianych struktur.
Uczulenia na podawane obecnie środki są bardzo rzadkie, jednak mimo to zawsze w pomieszczeniach gdzie wykonywane jest badania, znajdują się leki stosowane w takich wypadkach.

Pozdrawiam