Czy podczas biegunek śladowe ilości krwi są czymś niepokojącym?

Czy podczas biegunek sladowe ilosci krwi sa czyms niepokojacym ? Mialam robione badanie na utajona krew w kale wszystko wyslo ok

Lek. Marta Gryszkiewicz

Każdy epizod krwawienia z przewodu pokarmowego jest niepokojący i powinien zostać zbadany przez lekarza proktologa w bad. per rectum, oraz jeśli to wskazane w badaniach endoskopowych. Rutynowo w biegunce nie występuje krwawienie. Dlatego jak najbardziej dalsza diagnostyka jest wskazana. Badanie na krew utajoną w kale nie jest badaniem idealnym, a jedynie przesiewowym, może dawać wyniki fałszywie ujemne.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Obecność krwi w stolcu jest zawsze objawem niepokojącym. Wykluczyć należy zarówno krwawienie z jelita grubego, jak i obecność hemoroidów. Przede wszystkim wskazany jest jednak kontakt z lekarzem (rodzinnym, a w dalszej kolejności z gastroenterologiem).