Czy podczas brania tabletek antykoncepcyjnych może spóźniać się okres?

Witam! Prawie rok temu urodziłam dziecko, od kilku miesięcy biorę tabletki antykoncepcyjne i do tej pory wszystko było okej. Wczoraj powinnam dostać okres i nie dostałam. Czy to znaczy, że jestem w ciąży?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej krwawienie powinno pojawić się w ciągu 7-dniowej przerwy. Krwawienie może się pojawić np. czwartego dnia przerwy i nie jest to nic niepokojącego. Najważniejsze, aby krwawienie w ogóle się pojawiło. Gdyby siódmego dnia przerwy miesiączki nadal nie było, to należy wykonać test ciążowy i wykluczyć ciążę przed rozpoczęciem nowego opakowania (antykoncepcja hormonalna jest szkodliwa dla płodu). Brak krwawienie może być spowodowany różnymi przyczynami, niekoniecznie ciążą, ale trzeba ciążę wykluczyć.

Do "wpadki" podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej może dojść w przypadku pominięcia którejś z tabletek, wymiotów, ciężkiej biegunki, stosowania niektórych leków mogących obniżyć skuteczność antykoncepcji hormonalnej.

Pozdrawiam!