Czy podczas ciąży można karmić piersią?

Witam. Wiem, że takie pytanie padło już niejednokrotnie. Ostatni okres miałam 09.02.2010. Rok temu urodziłam dziecko i nadal karmię, już miałam miesiączki, cykle były różne 34, 46, 33, 48, 30 dni. Dzisiaj jest 15.03.2010 i nadal nie mam okresu, Współżyliśmy z mężem w dni płodne. Robiłam dwa testy, jeden 12 marca i dzisiaj 15 marca, i oba wyszły negatywne. Czy możliwe jest, że moje dni płodne mogły się przesunąć i może być tak, że test jeszcze nie był w stanie wykryć ciąży? Pozdrawiam.

ponad rok temu

Witam!

Dni płodne to okres okołoowulacyjny (kilka dni przed i po jajeczkowaniu). Owulacja zachodzi nie w środku cyklu, a na 14 dni przed pierwszym dniem kolejnego cyklu (pierwszy dzień krwawienia). Przy 33-dniowym okresie jajeczkowanie ma miejsce około 19 dnia cyklu.

Karmienie piersią może powodować nieregularne cykle miesiączkowe, a co za tym idzie, nieregularne owulacje i dni płodne. Z drugiej strony niektóre cykle mogą być bezowulacyjne.

Test ciążowy najlepiej wykonać w terminie spodziewanej miesiączki (co u Pani jest niezwykle trudne z powodu nieregularnych cykli) lub 14 dni po stosunku. Jeżeli wykonała Pani test po 2 tygodnich od ostatniego stosunku i wypadł negatywnie, ryzyko ciąży jest niewielkie. Dla pewności można go powtórzyć po 14 dniach.

Jeśli współżyje Pani regularnie, istnieje ryzyko ciąży, ponieważ nie wiadomo do końca, kiedy w danym cyklu wystąpi owulacja. Jak juz wspomnaiałam wcześniej, test należy wykonać 2 tygodnie po stosunku, w którym podejrzewamy, że doszło do zapłodnienia.