Czy podczas ciąży szyjka macicy zmienia położenie i twardość?

Mam temperaturę 38,6 boli mnie głowa, mam katar i bóle zatok. Okres spóźnia mi się 24 dni ale mam nieregularne cykle. Szyjka macicy zmienia położenie i swoją miękkość. Teraz jest w miarę nisko twarda i otwarta. Rano była miękka, wysoko i zamknięta. Czy podczas ciąży szyjka macicy zmienia położenie i twardość? Czy jest taka sama? A temperatura jest taka wysoka czy to przeziębienie?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, szyjka macicy pozostaje twarda, długa i zamknięta do późnego etapu trzeciego trymestru. Wówczas staje się coraz bardziej miękka, skraca się i rozszerza, gdyż ciało przygotowuje się na poród.