Czy podczas karmienia można zajść w ciążę?

Witam , jestem matką 3 i pół miesięcznego chłopca , karmie piersią , ale razem z mężem chcemy mieć kolejne dziecko i nad tym pracujemy, nie wiem jednak jak to wyjdzie w praktyce ponieważ słyszałam wiele opinii na ten temat , że podczas karmienia kobieta raczej w ciąże nie zachodzi , odnosi sie to ponoć do częstotliwości jedzenia przez dziecko , które w naszym przypadku je czesto ,ale nie potrafię odmówić mojemu dziecku mleka , by zajść ponownie w ciąże .Czy są jakieś sposoby na zajście w ciąże ?

żądanie pełne zabezpieczenie przed ciazą jest do ok 3 m-cy po porodzie . Póżniej zmniejsza sie stopniowo. Trudno dokładnie wyliczyc kiedy może pani miec owualcje. Trzeba spokojnie poczekać i karmienia nie przerywać bo mleko matki jest dla dziecka najwazniejsze.

Jedyna duże przeglądowe badania obserwacyjne pochodza sprzed lat z krajów, gdzi ekarmienie piersią stanowiło jedyne źródło pokarmu (Nepal, Bhutan). W sumie ciekawe i przydatne wyniki, niezależnie od tego ze pochodzą sprzed lat. Przy karmieniu powyżej 8 razy na dobę zabezpieczenie trwa nawet do 4 lat!. Przy karmieniu poniżej 4 razy moga pojawić sie miesiączki oraz owulacja. Jednak jak zawsze sprawe należy traktować indywidualnie.
Ocena usg najłatwiej pozwoli Pani stwierdzić, ćzy cykl płciowy w ogóle ma miejsce.