Czy podczas miesiączki można wykonać badania krwi?

Witam, chciałabym się dowiedzieć, czy można robić badania krwi w czasie miesiączki? Czy wyniki mogą być w jakiś sposób zmienione? Jeżeli pobieranie krwi nie jest zalecane przy miesiączce, to ile dni po można wykonać morfologie? jeszcze jedno ... Czy wymioty, biegunka i dość ostry ból podbrzusza w czasie miesiączki (pierwszego dnia) są normalne? Z czym innym mogą być związane? Czy powinnam wykonać jakieś dodatkowe badania? Czy można zmniejszyć wymienione dolegliwości przy miesiączce? Może istnieją jakieś leki lub inne sposoby, które zmniejszą ból podbrzusza i  zapobiegną wymiotom? Dziękuję bardzo za odpowiedzi.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Podczas miesiączki jak najbardziej można wykonywać badania krwi. Zdecydowanie powinien jednak wiedzieć o tym lekarz, ponieważ część wyników na przykład klasycznej morfologii może ulec zmianie. Nie są to jednak drastyczne zmiany, dlatego też, jeżeli tylko będzie wiedział o tym lekarz, zostaną one właściwie zinterpretowane.
Jeżeli zaś chodzi o Pani dolegliwości powinna skonsultować się Pani z lekarzem ginekologiem, który wykluczy medyczne nieprawidłowości, mogące wpływać na silne dolegliwości bólowe w okresie miesiączki.
Najskuteczniejsze w doraźnym leczeniu bólu wydają się preparaty przeciwbólowe oraz leki rozkurczowe. Dodatkowo ulgę w bólu przynieść mogą miejscowe okłady, w zależności od indywidualnego reagowania, łagodnie rozgrzewające bądź ochładzające, a także delikatny masaż okolicy podbrzusza.

Przemysław Zarzeczny

Szanowna Pani!
Może Pani wykonać badanie morfologiczne krwi podczas miesiączki.
Morfologia krwi obwodowej jest kompleksowym badaniem mającym na celu określenie liczby poszczególnych elementów morfotycznych zawartych we krwi. W skład profilu oznaczeń 5 Diff wchodzą następujące parametry: liczba leukocytów wraz z wzorem odsetkowym i bezwzględną liczbą poszczególnych populacji leukocytów (neutrocytów, limfocytów, monocytów, eozynocytów i bazocytów), liczba erytrocytów, stężenie hemoglobiny, wartość hematokrytu, wskaźniki czerwonokrwinkowe (średnia objętość krwinki czerwonej, średnia masa hemoglobiny w krwince czerwonej, średnie stężenie hemoglobiny w krwince czerwonej, wskaźnik anizocytozy), liczba płytek krwi, wskaźniki płytek krwi (średnia objętość krwinki płytkowej, płytkokryt, wskaźnik anizocytozy). Wchodzące w skład profilu parametry są pomocne w diagnostyce laboratoryjnej niedokrwistości i nadkrwistości, chorób układowych i nowotworowych, zaburzeń hemostazy, infekcji, ostrych i przewlekłych stanów zapalnych, schorzeń mieloproliferacyjnych i limfoproliferacyjnych oraz schorzeń reumatycznych.

Odpowiadając na Pani drugie pytanie – wskazane objawy mogą występować podczas pierwszego dnia miesiączki. Istnieje bardzo wiele objawów charakteryzujących stan bezpośrednio poprzedzający pojawienie się miesiączki. Wystąpienie wszystkich dolegliwości naraz raczej się nie zdarza, zazwyczaj obserwujemy kilka z tych wymienionych poniżej. Objawy miesiączki u ponad 80 % kobiet, to:
1) bóle podbrzusza i ból okolicy krzyżowej;
2) obniżony nastrój, drażliwość, huśtawki nastroju;
3) zaburzenie koncentracji;
4) zwiększony apetyt;
5) ogólnie obniżony próg bólowy;
6) obrzęk i ból gruczołów piersiowych;
7) wzdęcia;
8) zaparcia;
9) obrzęki nóg;
10) wzrost masy ciała nawet o 2-3 kg;
11) nasilenie objawów chorób przewlekłych;
12) trądzik;
13) problemy ze snem;
14) zmęczenie;
15) migrena;
16) podwyższona temperatura ciała (ok 37 º C).
W przypadku bardzo nasilonych dolegliwości miesiączkowych warto udać się do lekarza medycyny rodzinnej, który zapisze leki przeciwbólowe, moczopędne, czy też nasenne. W razie wątpliwości i nie ustępowania objawów, konieczna może być wizyta u ginekologa.