Czy podczas okresu można wyrywać zęby?

Witam. Jestem umówiona za dwa dni do stomatologa na usunięcie zęba ( ósemki ). Niestety, dziś dostałam okres. Chciałabym się dowiedzieć czy podczas okresu można wyrwać zęba? Słyszałam i czytałam bardzo różne i niestety sprzeczne ze sobą opinie. Jedne mówiły, że kategorycznie nie można wyrywać zęba podczas okresu, bo może to się przyczynić do zbyt dużej utraty krwi.  I może to być bardzo szkodliwe dla organizmu. Może się skończyć nawet omdleniem i gorszym krzepnięciem. Inne źródła mówiły, że to nie ma znaczenia. To można wyrywać ząb podczas okresu czy też lepiej tego nie robić. Wizytę mogę przełożyć, ale z drugiej strony chciałabym mieć to za sobą. Z góry dziekuję za odpowiedź.Pozdrawiam

Przemysław Zarzeczny

Szanowna Pani!
Zalecam przełożyć termin usunięcia zęba na czas, kiedy nie będzie Pani miała miesiączki. Jest ona przeciwskazaniem względnym ogólnoutrojowym. Miesiączka może spowodować nadmierne krwawienie z zębodołu w miejscu usuniętego zęba.
Ekstrakcja zęba jest zabiegiem chirurgicznym, polegającym na usunięciu zęba z zębodołu za pomocą odpowiednich narzędzi stomatologicznych. Jest on wykonywany jedynie w wypadku, gdy nie ma możliwości zastosowania innych metod leczenia. Za każdym razem ekstrakcja zęba jest poprzedzona szczegółowym wywiadem lekarskim, podczas którego stomatolog zbiera informacje o ogólnym stanie zdrowia pacjenta, przebytych niedawno chorobach czy ewentualnych alergiach na środki znieczulające.
W większości przypadków planowana ekstrakcja zęba jest poprzedzona wykonaniem zdjęcia rentgenowskiego, która pozwala lekarzowi ocenić ogólny stan uzębienia pacjenta i zaplanować przebieg zabiegu. Sama ekstrakcja, jeśli nie pojawią się żadne komplikacje, jest dość krótkotrwała. Zawsze przeprowadza się ją w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu dolegliwości bólowe pacjenta zostają zredukowane do minimum. Za pomocą specjalnych narzędzi ząb zostaje najpierw poluzowany, a następnie – usunięty z zębodołu. Otwór jest później zaopatrywany szwem.
Błędnie przeprowadzone usunięcie zęba może skutkować wieloma powikłaniami, jak np.: krwotok, złamanie zęba i pozostawienie fragmentu w zębodole, perforacja zatoki szczękowej, uszkodzenie nerwów i naczyń krwionośnych, naruszenie struktury bądź stabilności zębów sąsiednich.