Czy podczas planowania ciąży można wyjechać w rejony o wysokim ryzyku zachorowania na wirus Zika?

W zwiazku z obowiazkami sluzbowymi wybieram sie na kilka miesiecy do Panamy i Kostaryki. Planujemy z mezem zajscie w ciaze w przeciagu roku od mojego powrotu. Wiem, ze kobieta ciezarna nie powinna wyjezdzac w obszary o wysokim ryzyku zachorowania na wirus Zika. Jak wyglada sprawa kobiet planujacych ciaze? Jak dlugo po ewentualnym zakazeniu wirusem Zika przyszly plod narazony jest na jego negatywne skutki?

Lek. Tomasz Budlewski

Ciężko jest dokładnie się wypowiedzieć gdyż znajomosci tego nowego wirusa jest jeszcze nie dokonać poznana . Najwiecej informacji w tym temacie ma zapewne lekarz chorób zakaźnych lum medycyny tropikalnej