Czy podczas porodu można dostać znieczulenie "na żądanie"?

Witam. Bardzo proszę o odpowiedź odnośnie znieczulenia zewnątrzoponowego. Termin porodu mam ustalony dopiero na poczatek lutego, ale już zaczęłam się interesować tematem. Będę rodziła w Poznaniu, najprawdopodobniej w tym najbardziej popularnym, czyli na Polnej.

Chciałabym poznać Państwa opinie na temat znieczulenia zewnątrzoponowego - wiem, że takie znieczulenia nie są refundowane, ja jednak chciałabym zapłacić tyle ile potrzeba, ale takie znieczulenie otrzymać. Czy "na żądanie" można takie coś dostać? Czy z kimś wcześniej trzeba to ustalić, czy wystarczy, że w dniu samego porodu o nie poprszę? Nie chciałbym żeby potraktowano mnie jak natręta, który boi się bólu, ale takie znieczulenie bardzo by mi pomogło, ponieważ jestem mało odporna na wszelkiego rodzaju ból. Bardzo proszę o odpowiedź.

Witam!

Nie wiem jakie zwyczaje panują w Poznaniu, jednak w większości szpitali o znieczulenie można poprosić już w trakcie porodu. Nie spodziewam się, żeby z tego powodu ktoś potraktował Panią jak "natręta". Jeżeli nie ma przeciwwskazań, każda kobieta która o to poprosi otrzymuje znieczulenie. Do zniczulenia trzeba spełniać pewne warunki, m.in odpowiednie rozwarcie oraz liczba płytek krwi.

Proponuję porozmawiać na ten temat z lekarzem prowadzącym ciążę. Na pewno chętnie wszystko Pani wyjaśni i odpowie na dodatkowe pytania.