Czy podczas przewlekłego długotrwałego stresu poziom aldosteronu wzrasta czy spada w organizmie?

Witam. Chciałabym zapytać czy podczas przewlekłego długotrwałego stresu poziom aldosteronu wzrasta czy spada w organizmie. Czytałam badania naukowe w których jest mowa że spada a w internecie że wzrasta, więc jak to jest?

Dzień Dobry Pani,

Z tego, co ja wiem, przy długotrwałym stresie, jako odpowiedź organizmu, poziom aldosteronu ulega zawyżeniu.

Życzę Pani radości i pomyślności w codzienności,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Witam,

aldosteron produkowany jest w nadnerczach, reguluje gospodarkę wodno -elektrolitową w organizmie, przewlekły stres wpływa na poziom tego hormonu, podobnie jak na poziom kortyzolu - obydwa są hormonami stresu, których poziom wzrasta. Aldosteron powoduje wzmożone nawilżenie skóry w momencie, kiedy organizm mobilizuje się do walki lub ucieczki, Problem zaczyna się, kiedy organizm jest w ciągłym zagrożeniu - przewlekły stres powoduje ciągle wysokie wartości hormonów stresu, wpływając niekorzystnie na zaburzenia somatyczne, np. nadciśnienie tętnicze.

Pozdrawiam serdecznie