Czy podczas stosowania leków na ciężką postać trądziku należy przestrzegać diety?

Będąc na konsultacji zapomniałam zapytać lekarza prowadzącego czy przy moim schorzeniu ciężko gojącego się trądziku, na który przepisany został mi Tatralysal (600 mg przez pierwsze 8 dni leczenia, 300 mg w dalszym okresie- przy założeniu 3-miesięcznego leczenia) oraz Epiduo na noc, powinnam utrzymać dietę polegającą na odrzuceniu mleka i produktów jego pochodzenia? I, co równie istotne, czy mogę się opalać?

Trzeba dokładnie obserwować reakcję organizmu, nie u każdego dieta ma wpływ na stan skóry.
Każdy organizm jest inny i u każdego zmiany trądzikowe mogą występować pod wpływem innego czynnika. Dlatego nie warto od razu wykluczać z diety całego nabiału. Najlepiej bardzo dokładnie obserwować wygląd cery po eliminacji poszczególnych produktów.
Eliminację można zacząć od samego mleka. Jeśli będziemy pewni, że to właśnie ono powoduje wysyp na cerze, można stopniowo próbować wykluczać inne produkty – jogurty, kefiry, serki wiejskie, sery żółte.

Natomiast opalanie nie jest wskazane. Co prawda na początku następuje zwykle poprawa stanu skóry, co jest związane z wysuszeniem zmian trądzikowych, ale niedługo potem, gruczoły łojowe zaczynają pracować ze zwiększoną intensywnością. Prowadzi to do wzrostu wydzielania sebum, co z kolei stanowi doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii Propionibactrerium acnes odpowiedzialnych za powstawanie zmian trądzikowych.

Pozdrawiam,
Paulina Roziewska
http://dietetyka-medyczna.pl/

Szanowna Pani magister inżynier. Wiodący światowy podręcznik dermatologii (Braun-Falco) w rozdziale o trądziku obszernie i szczegółowo omawia przyczyny trądziku, jednak nie wspomina ani słowem o jakichkolwiek produktach spożywczych. Natomiast w dziale leczenia wprost krytykuje tzw. dietę trądzikową jako całkowicie nieskuteczną.
Najlepiej będzie, gdy każdy zajmie się dziedziną, na której się zna. Dermatologię proszę pozostawić dermatologom.