Czy podczas stosowaniu wyciągu z dziurawca MAO należy wyeliminować produkty zawierające tyraminę?

Od ponad tygodnia spożywam alkoholowy wyciąg z dziurawca (Intractum Hyperici). Wczoraj doczytałam, że dziurawiec jest MAO i blokuje metabolizm tyraminy. Moja dieta opiera się w dużej mierze na 'zakazanych' produktach - sery, mięsa, ryby, banany, pomidory, jogurty, czekolada itd. Teraz boję się jeść tych rzeczy, bo poczytałam o skutkach. Czy muszę wycofać z diety te produkty? I czy podczas zablokowanego MAO, tyramina usuwa się w jakiś inny sposób z organizmu czy ciągle się w nim kumuluje?

Dzień dobry,

na tym polega lecznicze działanie dziurawca hamowanie monoaminoksydazy (MAO). Dlatego należy pamiętać, że wchodzi w interakcje z wieloma lekami np.p. depresyjnymi(szczególnie), nasercowymi, p. zakrzepowymi, obniżającymi poziom cholesterolu i jeszcze kilkoma innymi. Najbezpieczniej podczas brania dziurawca nie zażywać innych leków. Stosować 4 tygodnie i zrobić przerwę. Poza tym nie ma przeciwwskazań, jeżeli chodzi o żywność. Natomiast słodycze w przypadku leczenia zaburzeń depresyjnych są szczególnie nie niewskazane.

pozdrawiam !