Czy podczas znieczulenia zęba może dojść do nieodwracalnego porażenia nerwu twarzowego?

Dzień dobry Cytat: "Drugą grupę powikłań stanowią miejscowe skutki uboczne. Zaliczamy do nich powikłania związane ze zranieniem tkanek miękkich przez igłę iniekcyjną. Uszkodzeniu mogą ulec naczynia krwionośne, nerwy a także mięśnie. W rzadkich przypadkach może dojść do złamania igły. Ze względu na bliskość struktur anatomicznych znieczuleniu mogą ulec inne nerwy np. nerw twarzowy odpowiedzialny m.in. za skurcze mięśni mimicznych twarzy. Objawy porażenia ustępują samoistnie, kiedy środek znieczulenia miejscowego przestaje działać. Do tej grupy powikłań zalicza się także powikłania bakteryjne polegające na zakażeniu tkanek przez mikroorganizmy. Może pojawić się ból, obrzęk w miejscu wkłucia. W rzadkich przypadkach dochodzi do szczękościsku." Pytanie dotyczy znieczulenia miejscowego zęba. Zastrzyk ze znieczuleniem był podany w okolicę piątki na dole po lewej stronie. Efekt znieczulenia trwał dość długo 4 godziny z minutami. Język mój nie był zdrętwiały, co mnie zdziwiło bo zawsze miałam zdrętwiały przy znieczuleniach, czułam zdrętwienie tylko w okolicach policzka lewego i ust po lewej stronie. Które z w/w powikłań są odwracalne a które nie? Czy można jakoś sprawdzić czy nerwy twarzowe czy mięśnie twarzy itp nie zostały nieodwracalnie uszkodzone i czy zabieg nie pozostawił jakiś ukrytych powikłań w postaci np uszkodzenia czy porażenia części twarzy, osłabienia mięśni, nerwów itp? Zdrętwienie mi zeszło, ale na drugi dzień miałam wrażenie jakby skutki tego znieczulenia jeszcze tam były, mam też obawy czy to nie jest subiektywne odczucie., gdyż myślę o tym, bo zazwyczaj u mnie efekty znieczulenia były krótsze i mniej nieprzyjemne.. Czy podczas znieczulenia zęba może dojść do nieodwracalnego porażenia nerwu twarzowego takiego, jak może się pojawić np podczas operacji ślinianek itp? Dziękuję za odpowiedź

Dobry wieczór,
podejrzewam, że znieczulenie miejscowe, które zostało Pani podane, miało na celu znieczulenie jedynie miejscowo okolicę piątki dolnej. Opisywane przez Panią objawy czucia odrętwienia połowy języka towarzyszą znieczuleniu nerwu językowego podczas podawania znieczulenia przewodowego do nerwu zębodołowego dolnego. Podczas wykonywania takiego znieczulenia, oprócz działania na zęby unerwione przez nerw zębodołowy dolny, znieczula się dodatkowo nerw językowy czy policzkowy. Może być tak, że u Pani zmienność położenia gałązek tych nerwów spowodowała niecałkowite znieczulenie wszystkich nerwów.

Jeśli chodzi o czas działania znieczulenia to zależy on od rodzaju podanego znieczulenia. Efekt znieczulenia może trwać od godziny do nawet 12 godzin.

Najczęstszymi powikłaniami znieczuleń są m.in. niedostateczne znieczulenie, naruszenie naczynia krwionośnego, niedokrwienie miejscowe tkanek, ale też zranienie lub porażenie nerwu (jednak zdarza się to bardzo rzadko). Jeśli doszłoby do porażenia nerwu to czucie w znieczulonej okolicy byłoby znacznie ograniczone lub zniesione całkowicie.

Myślę, że nie ma się Pani czym martwić. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się osobiście z lekarzem stomatologiem.

Pozdrawiam