Czy podwyższone echo wątroby w USG oznacza stłuszczenie wątroby?

Mam 34 lata (mężczyzna).Od miesiąca mam kilka razy dziennie lekkie bóle (coś jak skurcz/kłucie) w prawym nadbrzuszu. Dodatkowo pojawiły się zaparcia. W USG jamy brzusznej wątroba o podwyższonym echu, w szyjce pęcherzyka żółciowego zagęszczona żółć. Morfologia, próby wątrobowe, amylaza, glukoza w normie. Jedynie cholesterol lekko podwyższony (199). Czy podwyższone echo wątroby w USG oznacza stłuszczenie wątroby? Czy zagęszczenie żółci w szyjce pęcherzyka żółciowego jest stanem chorobowym?

Aleksander Ropielewski

Zwiększenie echogeniczności występuje w stłuszczeniu wątroby, natomiast zagęszczenie żółci może świadczyć o tendencji do tworzenia isę kamicy żółciowej - w obecnej chwili niedokonanej. Na pewno wymaga Pan zmiany diety i ew. leczenia farmakologicznego.