Czy podwyższone TSH jest niebezpieczne dla ciąży?

Witam. Mam 32 lata i jestem w 16 tygodniu drugiej ciąży. W lipcu miałam podwyższone Tsh 2,74 i dostałam skierowanie do endokrynologa. Przed wizytą powtórzyłam badanie wynik 1,66. Endokrynolog nie wdrożył żadnego leczenia jedynie kazał powtórzyć Tsh za dwa tygodnie i dodatkowo anty Tpo i anty Tg. Po dwóch tygodniach Tsh 3,15 i wizyta u innego lekarza który zalecił Letrox 50, który biorę od 11 tygodnia ciąży. Wynik po miesiącu leczenia 1,49. Pozostałe wyniki tzn. anty Tpo anty Tg ft3 ft4 w normie.

Dzień dobry,

Proszę się nie martwić. Choć miała Pani przejściowo nieco podwyższoną wartość TSH dla okresu ciąży, nie powinno to w negatywny sposób odbić się na zdrowiu dziecka, nie były to, aż tak istotnie duże odchylenia.. Dawka Letroxu zalecona przez lekarza okazała się idealnie dobrana. Na szczęście przeciwciała ma Pani w normie, co pozwala wykluczyć autoimmunologiczne zapalenia tarczycy. Czy przyjmuje Pani preparaty witaminowo-mineralne dla ciężarnych? Jeśli tak, bardzo proszę sprawdzić, czy mają w składzie 150 ug jodu. Taką dodatkową suplementację zaleca się m.in. kobietom w ciąży.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych