Czy podwyższony poziom TG może powodować wzrost poziomu cukru?

Czy podwyższone tróglicerydy 435mg/ld mogą być przyczyną podwyższonego cukru we krwi 119mg/dl? I czy jak tróglicerydy spadną do normy to czy cukier też się obniży ?Mam małą nadwagę dodam.

Dzień dobry,

trójglicerydy ma Pan na wysokim poziomie - jednak one nie powinny wpływać na poziom glukozy.

Natomiast warto zadbać o odpowiednie warunki pobierania materiału ( krwi) do badania - tak, aby otrzymać rzetelne wyniki.
Na badanie należy przyjść na czczo, czyli najlepiej 12 godzin po ostatnim posiłku, i w godzinach porannych – pomiędzy 7 a 9.
Przed pobraniem krwi należy powstrzymać się od wysiłku fizycznego, ponieważ glukoza należy do tzw. substancji energetycznych i jest zużywana podczas ciężkiej pracy czy ćwiczeń. A więc po ćwiczeniach poziom glukozy we krwi będzie zaniżony. Dobrze jest także powstrzymać się dzień wcześniej od obfitego, tłustego jedzenia, bo i to może zafałszować wynik badania. Leki, należy przyjąć dopiero po porannym pobraniu krwi.
Jeśli badanie poziomu cukru we krwi na czczo jest nieprawidłowe, należy je powtórzyć.

Kluczowe jest to, by być na czczo – przed pobraniem krwi można ewentualnie pić wodę.

Raz w roku badaniu temu powinny się poddać osoby, które mają nadwagę lub są otyłe, nie są aktywne fizycznie, mają w rodzinie osoby chorujące na cukrzycę, a także ci, u których wcześniej stwierdzono nieprawidłową tolerancję glukozy. Pozostali mogą wykonywać badanie poziomu glukozy raz na trzy lata.

Pozdrawiam