Czy podwyższony poziom TSH jest powodem do zmartwień?

Witam niedawno robiłam wniki tsh mam 4,95a norma to 4,00 anty tpo mam 137 a norma to 009 czy powinam sie martwic co te wyniki oznaczaja prosze o szybka odpowiedz

Dzień dobry,

Podwyższone stężenie TSH jest wskazaniem do oceny hormonów obwodowych tarczycy - tj. FT4 i FT3 oraz wykonania usg gruczołu. W większości przypadków podwyższone TSH i podwyższone miano antyTPO sugerują niedoczynność (subkliniczną/jawną) tarczycy w przebiegu zapalenia autoimmunologicznego typu Hashimoto. Jakkolwiek dla postawienia ostatecznej diagnozy warto wykonać powyżej wymienione badania i skontaktować się z endokrynologiem, który wyda Pani stosowne zalecenia, a jeśli ma Pani już objawy choroby, to z pewnością poczuje się Pani znacznie lepiej.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych