Czy pojawienie się trzeci raz przepukliny na tym samym odcinku kręgosłupa wiąże się poskręcaniem na śruby odcinka kręgosłupa?

czy pojawienie się trzeci raz przepukliny na tym samym odcinku kręgosłupa wiąże się z tzw. "poskręcaniem na śruby"? czy jeśli objawy się nie nasilają operacja póki co nie będzie konieczna?

Wojciech Jasnos

Szanowny Panie!

Przepuklina jądra miażdżystego to stan, który może przyjmować różne postaci w zależności od przemieszczenia jądra miażdżystego.

Wypuklina – wysunięcie częściowe bez przerwania pierścienia włóknistego, cechuje się dobrą skutecznością leczenia zachowawczego.
Protruzja – faza bez pełnego uszkodzenia pierścienia włóknistego, również dość dobrze reaguje na leczenie zachowawcze.
Ekskruzja – przerwanie ciągłości pierścienia włóknistego - Duże ryzyko konieczności leczenia operacyjnego.
Sekwestracja – rzadko - oddzielenie części jądra miażdżystego od reszty - Leczenie operacyjne.

W każdym wypadku istnieje wiele różnych sytuacji, które mogą wypłynąć na wybór metody leczenia. Bardzo istotne jest wykonanie rezonansu magnetycznego i jego ocena przez neurochirurga. Kluczowe znaczenie ma również poziom, na którym występuje przepuklina. Zabieg w uproszczeniu polega na wymianie krążka międzykręgowego na jego protezę oraz zespoleniu trzonów kręgów. Inne protezy stosuje się na odcinku szyjnym a inne na lędźwiowym. W leczeniu przepuklin na odcinku szyjnym stosuje się często implanty ruchome jak np. Medtronic Prestige i inne. Tego typu protezy nie ograniczają ruchomości kręgosłupa, co w odcinku szyjnym jest dość istotne. Istotne jest nie tylko badanie obrazowe (MRI) ale również wywiad i badanie fizykalne.
W przypadku tej jednostki chorobowej polecam konsultację neurochirurgiczną w ośrodku, który specjalizuje się w tego typu zabiegach. Niektóre ośrodki ortopedyczne również zajmują się takimi operacjami. Tylko osobista wizyta u doświadczonego specjalisty może dać jednoznaczną odpowiedź czy w Pana przypadku konieczne będzie leczenie operacyjne a jeśli tak to jakie.