Czy pojedyncze pobudzenia serca są objawami poważniejszych zaburzeń?

witam, jestem obecnie w ciąży 25t, (mam 30 lat) od dawna borykam się z pojed pobudzeniami serca co potwierdził kardiolog osłuchując mnie, EKG Echo elektrolity tarczyca OK, nie było to dla niego nic niepokojącego, innych objawów nie miałam, za to jestem osobą nerwową emocjonalną wszystkim się zbytnio przejmuję zdrowiem szczególnie, moje pytanie czy rzeczywiście nie ma powodów do niepokoju co do groźniejszych zaburzeń jak serce zdrowe? czy nerwy mogą być tak podstępne ze mogą dawać podobne objawy?
30 LAT ponad rok temu

W uproszczeniu arytmie dzielimy na takie które nie mają znaczenia i na takie, które same z siebie są potencjalnie grożne. Te ostatnie bezwzględnie leczymy. Ale w każdym przypadku rozpoznanej arytmii przede wsszystkim zastanawiamy się nad jej przyczyną, bo to właśnie przyczyna może wymagać leczenia. Dlatego w Pani przypadku były wykonane te wszystkie badania. Stan emocjonalny poprzez skomplikowany łańcuch reakcji biochemicznych i metabolicznych wpływa na czynność wszystkich narządów wewnętrznych w tym serca.

Nieprawidłowe pobudzenia serca mogą mieć łagodny charakter ale mogą też być następstwem poważnych problemów kardiologicznych. Należy przede wszystkim określić z jakiego typu arytmią mamy do czynienia. Pojedyncze nadkomorowe pobudzenia przedwczesne zwykle mają łagodny charakter i mogą być związane z przyczynami neurogennymi. Jednak dokładną odpowiedź na Pani pytanie może udzielić kardiolog po zbadaniu. Jeżeli potraktował on arytmię występującą u Pani jako łagodną to tak zapewne jest.